Kalibrálás (angolul: calibration) kifejezés alatt valamilyen mérőeszköz, mérőműszer kalibrálását értjük, célja az adott mérőrendszer pontosítása, egy megbízható referenciával történő összehasonlítása, és beállítása. A kalibrálás és a beállítás (jusztírozás, angolul: adjustment) a gyakorlatban szétvált, általában kalibráló laboratóriumok végzik az összehasonlítást és készítenek egy kalibrálási jegyzőkönyvet az eltérésről. A beállítást az esetek egy részében ezt nem tartalmazza.
A SUTO-nál a gyári kalibráció a kalibrálást + beállítást együtt fedi le, így a kalibrálás/újrakalibrálás után a felhasználó a mérési bizonytalanságon belüli beállított műszert kap vissza kalibrációs jegyzőkönyvvel együtt.
Miért elengedhetetlen a kalibrálás ?
A megbízható és pontos mérési értékek a műszerektől, szenzoroktól kiemelt fontosságúak a mérnökök, rendszerüzemeltetők számára. Értékes és fontos rendszerjellemzők például a nyomás, áramlás, szint, hőmérséklet stb. Ezekkel a mért információk alapján szabályzás történik az optimális üzemi állapot biztosítása érdekében. Ez biztosítja a megbízható és biztonságos működést.
Tehát az optimális működés biztosításához fontos a szenzorok pontossága, így azok időszakos kalibrálása, hogy a rendszer működéséért felelős szakemberek megbízhassanak a mért eredményekben. Maga a kalibrálási módszer lényege, hogy a szenzor pontosságát egy etalonhoz hasonlítják. A rendszeres kalibrálással minimalizálható mérési bizonytalanság és pontos, hosszú távon stabil működés érhető el. Éppen ezért a minőségbiztosítási rendszerekben meghatározzák a szenzorok, érzékelők kalibrálásának gyakoriságát. Sok esetben a folyamatok érzékelők, például az áramlásmérők, nyomásmérők kalibrálási ciklusa jóval hosszabb, mint egyéb mérőeszközök például mérlegek, tolómérők esetében, aminek több oka lehet, de legtöbbször azért, mert a folyamat érzékelők jóval helyhez kötöttebbek.
Mérési bizonytalanság
Egy szenzor mérési bizonytalanság az a számszaki eltérés, ami a valós és a műszer által visszajelzett érték között található. A magas mérési bizonytalanság és/vagy hibás leolvasás növeli a mérési hibát ami további meghibásodásokhoz vezethet.
A modern érzékelők elektronikus mérési áramkörökön, függetlenül attól, hog analóg vagy digitális a jelfeldolgozás. Így a nyomás, hőmérséklet és a páratartalom „öregítő” hatással van az elektronikai alkatrészekre. Tehát egy gyárilag kiegyensúlyozott működésű elektronikus áramkör a gyakorlatban az öregedés hatásából adódóan kiegyensúlyozatlanná válik. Ennek eredményeként a referencia feszültség és kapacitás szintek karakterisztikája megváltozik a gyári beállításokhoz képest, ami a mérési eredmények pontatlanságához vezet.
A mérési bizonytalanság növekedésének másik oka a mérés körülményei. Az ipari alkalmazások alapvetően nehéz körülmények elé állítják a szenzorokat. Sűrített levegő esetén is a szennyeződések, nedvesség, olaj tipikusnak mondhatók a pneumatikus hálózatokban. Az érzékelők védettek a szennyeződésektől, de hosszú távon ezek befolyásolhatják a mérési pontosságot.
A megoldás: a folyamatos újrakalibrálás
A SUTO két megoldási alternatívát biztosít az érzékelők, távadók újrakalibrálására
Az első megoldás a tipikus és leggyakoribb módszer, a távadót el kell távolítani a rendszerből és a kalibráló laboratóriumba kell elküldeni. Ez akkor megoldható, ha a mérési adatok nem döntő fontosságúak a folyamat vagy a felhasználó szempontjából és egy bizonyos ideig nélkülözni tudják az értékeket.
A másik megoldás, hogy a helyszínen az érzékelőt egy frissen kalibrált műszerre helyettesíti, ezzel minimálisra redukálva a leállási időt. A rendszerek üzemeltetőinek mindig az igényeiknek megfelelő kalibrálási módszert érdemes választani, legyen szó az érzékelők kalibrálásra történő beküldéséről vagy a cseremegoldásokról.
Problémák a tipikus az „elküldöm a műszert” megoldással
Ezzel a tradícionális megközelítési mód az, ami minden iparágban megtalálható, általánosan kialakult. De az Ipar 4.0 korában már ez a megközelítés kevésbé állja meg a helyét. A teljes leszerelés, elküldés, visszaküldés, beszerelés folyamata logisztikai és bürokratikus szempontokat figyelembe véve több teendőt igényel és tapasztalatok alapján általában több időt is, mint ami az elmélet. Emellett pedig erre az időre az érzékelő mérési adata kiesik a rendszerből.
SUTO Exchange Calibration Service
A SUTO Exchange Calibration Service nyújt megoldást a hatékony kalibrálásra. Az érzékelő kalibrálásához csak rendeljen csereérzékelő egységet, amely pontosan megfelel a terepen használt érzékelőnek. A helyszíni érzékelő bármilyen specifikus konfigurációja megadható megrendeléskor, így a kapott csereegység 1 : 1 arányban illeszkedik az éppen használt távadóhoz. Amint megkapja a csereegységet, egyszerűen cserélje ki az érzékelőket a helyszínen. A csereegység természetesen friss kalibrálási jegyzőkönyvvel rendelkezik. A kicserélt egység ezután visszakerül a SUTO-hoz, ennyi, és kész.
Ezzel a megoldással abszolút minimálisra csökkenti az állásidőt, lehetővé téve, hogy folyamatosan nyomon kövesse a folyamatot anélkül, hogy hosszú időre lenne szüksége mérési adatok nélkül. De nem csak az állásidő csökken, hanem a telepítéssel járó erőfeszítések is minimálisak, mivel nincs szükség kétszer a helyszíni telepítésre. Egyszeri be/kiszerelés elegendő, vegye ki a régi érzékelőt és helyezze be a csereérzékelőt a folyamatba.
Ez a szolgáltatás optimalizálja az érzékelő újrakalibrálásának folyamatát, csökkenti a költségeket, továbbá folyamatos és megbízható méréseket tesz lehetővé a folyamatban.
Jelenleg elérhető műszerek cserekoncepcióban:
Kérdése van? Vegye fel velünk a kapcsolatot: