Szinte minden ipari folyamat a sűrített levegőt használja energiaforrásként. A sűrített levegő könnyen hozzáférhető és megbízható energiaformaként az üzemekben és gyárakban mindenütt rendelkezésre áll. Ahol azonban az elektromos energiafogyasztás mérése már megoldott, ott gyakran előfordul, hogy a sűrített levegővel, mint energiaforrással már nem foglalkoznak, nem mérik és nem ellenőrzik. A hálózat minden pontján állandó nyomású és megbízható sűrített levegő ellátásra van szükség ahhoz, hogy a gyártási folyamatok biztonságosan működhessenek.
Sűrített levegő, nitrogén, oxigén, szén-dioxid, argon áramlásmérés
A sűrített levegő és technológiai gázok áramlásának mérése visszaadja az irányítást az üzemeltetőknek, tudva, hogy a termelés melyik időszakában, melyik termelési folyamat mennyit fogyaszt. A SUTO iTEC sűrített levegő és gáz összáramlásmérői az üzemeltetők számára áttekintést nyújtanak a sűrített levegő teljesítményéről, és ellenőrzés alá vonják azt.
Miért érdemes mérni a sűrített levegő áramlását és fogyasztását?
A sűrített levegő az egyik legdrágább energiaforma, amelyet szinte minden alkalmazásban és folyamatban széles körben használnak. Csak a sűrített levegő fogyasztásának termikus tömegáram-mérőkkel vagy pitot-csöves áramlásmérőkkel történő mérésével a sűrített levegős rendszer üzemeltetői képesek optimalizálni a rendszert, a kompresszorokat a legnagyobb hatékonysággal működtetni és költségeket megtakarítani. De nem csak a költségmegtakarítás fontos, az optimalizált rendszer energiatakarékosabb is lesz, ezáltal csökkenti a gyár vagy üzemrész szén-dioxid-kibocsátását.
Milyen típusú áramlásmérők állnak rendelkezésre sűrített levegőhöz és gázokhoz?
Az áramlásmérők beszúrható típusok – amelyek akár nyomás alatt, golyóscsapon keresztül szerelhetők – vagy inline típusok, ahol az áramlásmérőt mérőszakasszal együtt szállítjuk. A SUTO két különböző mérési elvű áramlásmérőt használ sűrített levegőhöz és gázokhoz, hogy optimális mérési megoldást kínáljon a különböző alkalmazásokhoz:
- A termikus tömegáram-mérők szárított és szűrt közeget igényelnel, és sűrített levegőben vagy bármilyen más nem korrozív gázban alkalmazhatók
- A Pitot-csöves áramlásmérők lehetővé teszik a nedves/poros levegő mérését is, ami így alkalmas közvetlenül a kompresszor utáni alkalmazásra, így lehetővé teszik a kompresszorok fajlagos teljesítményének mérését
- A hőelvonásos, valamint a pitot-csöves áramlásmérők speciális OEM-változatai gazdaságos áramlásmérő megoldásokként is rendelkezésre állnak a kompresszorok/szárítók gyártói és az energiagazdálkodási megoldások (IIoT) szolgáltatói számára.
Hogyan segítik a sűrített levegő áramlásmérők az üzemeltetőket?
A sűrített levegő áramlásmérők telepítése lehetővé teszi az üzemeltetők számára, hogy olyan kérdésekkel foglalkozzanak, mint például:
- Mennyi levegőre van szüksége az egyes gépeknek?
- A kompresszorom biztosítja a szükséges levegőt?
- Hatékonyan működnek a kompresszorok?
- Vannak-e szivárgási veszteségek a sűrítettlevegő-rendszerben azokban az időszakokban, amikor a termelés leáll?
- Mekkora a költsége a sűrített levegőnek?
Az általános áramlás- és fogyasztásmérések áttekintést nyújtanak az üzemeltetőknek a sűrített levegő teljesítményéről. Keresse szakértőinket, hogy segítsenek megtalálni a kérdésére és az alkalmazására legmegfelelőbb megoldást.
Hol használják az áramlás- és fogyasztásmérőket?
A sűrített levegő vagy gáz áramlásmérőket első körben a rendszer fő gerincvezetékeiben használják. Ezáltal a teljes fogyasztás, valamint az egyes épületek, üzemrészek fogyasztása könnyen nyomon követhető. Másodsorban az egyes fogyasztók, gyártósorok mérése is fontos, különösen akkor, ha nagyfogyasztók és az üzemeltetési költségekben fontos szerepet játszanak.
Emellett a technológiai gázok áramlását, például az oxigén fogyasztás orvosi alkalmazásokban, ellenőrizni és szabályozni kell. A SUTO áramlásmérők rugalmassága szinte minden alkalmazáshoz a legmegfelelőbb mérési technológiát kínálja a felhasználóknak.
A sűrített levegő áramlásmérők fő alkalmazási területei:
- A kompresszor hatékonyságának vizsgálata
- A sűrített levegő költségeinek elosztása a rendszerben (főági, mellékági, célgép előtti)
- Szivárgási veszteségek azonosítása, amikor a rendszert nem használják
- A rendszerben lévő nagyfogyasztók azonosítása (kritikus költségpont)
- A rendszer nagy fogyasztóinak azonosítása (berendezések állapota, mivel egy elromlott gép több levegőt fogyaszt)
- Rendszer teljesítménye a rendszer gyenge pontjainak azonosítása (igénycsúcsok, nem elegendő rendelkezésre álló áramlás stb.)
- A sűrítettlevegő-kapacitás tervezése az igény ismeretében (hogy tudja, mire van ténylegesen szükség a kompresszor, a tartályok stb. méretezéséhez).