Egy mai modern festőüzemben a festéshez használt eszközök működtetéséhez sűrített levegőt használnak. A festés minősége nem csak a használt festési technológiától, eszköztől függ, hanem nagy mértékben a sűrített levegő minőségétől, ami a festőrendszer eneregiahordozója.
A sűrített levegő a festőpisztolyon keresztül közvetlen kontaktusba kerül a festékkel, így összetétele, szennyeződései hatással vannak a festés minőségére. A festőrendszerek és pisztoly gyártók is előírják a minimálisan szükséges sűrített levegő minőséget az optimális működtetés érdekében.
Ez legtöbbször az ISO 8573 sűrített levegő minőségi szabvány szerinti osztályok követelményrendszere alapján történik. Viszont a legtöbb esetben a sűrített levegő és annak a minőségnek biztosítása a felhasználó feladata. A megfelelő minőség biztosításának ellenőrzése akár a felhasználó, akár a festőüzemi eszközök gyártójaként is megoldható a minőségi paraméterek folyamatos monitorozásával vagy időszakos ellenőrzésével.
Legfontosabb sűrített levegő paraméterek:
Nedvességtartalom
A magas nedvességtartalom a festék vizesedéséhez vezet, a sűrített levegő szárításával (hűtveszárítók, adszorpciós szárítók) érhető el a megfelelő harmatpontú levegő.
Maradék olajtartalom
A magas olajtartalom nagyban befolyásolja a festék tapadási képességét. Festési technológiák esetén az olajmentes kompresszorok alkalmazása – és mivel a beszívott levegő nem olajmentes – mellette pedig a megfelelő szűréstechnika (aktív szén, katalitikus konverter) alkalmazása a javasolt.
Részecskeszám
A sűrített levegő részecskeszámának csökkentése, a bejutó szennyeződések szűrése a központi vagy lokális levegőszűrőkön keresztül valósítható meg.
Szilikontartalom
A szilikon foltos, hólyagos festést eredményez, a festési rendszerekben a szilikonmentes berendezések, eszközök, tömítések használata javasolt.