• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
Airmonitor

Airmonitor

Sűrített levegő és gázok mérési megoldásai

  • Termékek
    • Áramlásmérő
    • Ultrahangos áramlásmérő
    • Harmatpont érzékelő
    • Levegőminőség mérő
    • Szivárgáskereső, ultrahangos szivárgásvizsgáló
    • Nyomástávadó
    • Energia menedzsment
    • Szoftver, applikáció
    • Kiegészítők
    • OEM érzékelő
  • Szolgáltatások
    • ISO 8573 sűrített levegő minőség vizsgálat
    • Kalibrálás és szerviz
  • Cégünkről
  • Kapcsolat
  • Blog
  • Show Search
Hide Search
Főoldal/Szakcikkek/Harmatpont kisokos
harmatpont cseppek üvegen

Harmatpont kisokos

Cikkünkben a harmatpont (angolul dew point) fogalmát és az általa előidézett fizikai jelenségeket járjuk körül különös tekintettel a nyomás alatti levegővel, sűrített levegővel működő pneumatikus rendszerek, ipari folyamatok szempontjából. A levegő magas nedvességtartalma miatti páralecsapódás technikai problémák sorát veti fel.

Minden olyan ipari területen fontos a mérése, ahol sűrített levegős, pneumatikus rendszerekkel dolgoznak. Ez nem kis szám, hiszen az ipari területek kb. 90 százalékában valamilyen formában ezek megtalálhatók.

Ha megértjük a harmatpont fizikai törvényszerűségét, akkor azt is látni fogjuk, milyen feltételekkel és milyen gyorsan változik az értéke és miért létfontosságú ezt mérni és felügyelni a sűrített levegős rendszerek biztonságos és gazdaságos működtetésekor.

De kezdjük az elején:

Mi az a harmatpont?

A harmatpont az a hőmérsékleti érték, ahol adott nedvességtartalom mellett, a levegő páratartalomra telítetté válik. Ha a harmatpontot eléri, illetve ez alá csökken a levegő hőmérséklete, akkor az addig láthatatlan, légnemű vízpára kondenzálódik, folyadék lesz ismét. Vagyis fizikai kifejezéssel élve eléri a 100 % relatív páratartalmat.

Ezt nevezzük páralecsapódásnak, vagy hidegebb időben, zúzmarásodásnak, deresedésnek, jegesedésnek. Érdekes tény, de extrém alacsony relatív páratartalom mellett a harmatpont lehet a víz fagyáspontja alatti hőmérséklet is.

Harmatpont a mindennapokban

A páralecsapódás jelenségével szinte mindenki találkozott már. Elég csak rálehelni egy hideg ablaküvegre és a tüdőnkből távozó kb. 36,5 celsius fok körüli lélegzet magas páratartalma azonnal megjelenik az ablaküvegen, vagy a fürdőszobatükrön. Sőt, ha hidegben párafelhőt látunk kilégzéskor a levegőben, az is ez a jelenség.

Téli reggeleken az autók szélvédőjén képződő pára és jégréteg is ide tartozik, hiszen a fém és üveg gyorsabban lehűl éjjel, így a pára elsősorban itt csapódik le. Páralecsapódás, zúzmaraképződés hirtelen nyomásvesztés hatására fellépő hőmérséklet változás során is bekövetkezhet. Régen az otthoni szódásüvegből a patron becsavarásakor eltávozott a gáz, és a kis fémtartály falán azonnal megjelent a dér, sőt, aki nem vigyázott, a tenyere is ráfagyhatott még a meleg szobában is.

A hűtőbordákra rakódó jegesedés is a levegőből kiváló harmat hatására jön létre, mivel azok jóval hidegebbek, így megteremtik a harmatpont, a jegesedési pont feltételeit.

Milyen tényezők befolyásolják a harmatponti hőmérsékletet?

A harmatponti hőmérsékletet befolyásolja a levegő relatív páratartalma és a levegő hőmérséklete. Mivel a hideg levegőben kevesebb nedvességtartalom képes megmaradni, a pára kicsapódik. Általában minél hidegebb a levegő, annál szárazabb.

Érdekességképpen megjegyezhető, hogy Földünk leghidegebb részei az Antarktiszon egyben a legszárazabbak is, az egész egy speciális sivatagnak is tekinthető. A trópusi esőerdők extrém magas páratartalma pedig csak a folyamatosan és egyenletesen magas hőmérsékletnek is köszönhető, de ezt csak szemléltetésképpen mondtuk el.

Mi történik, ha a harmatponti hőmérséklet alá csökken egy közeg hőmérséklete?

A harmatponti hőmérsékletet elérve a levegő már nem képes több vízpárát felvenni. Ha tovább csökken a hőmérséklet, akkor ami eddig a levegőben volt, az a víztartalom is elkezd kicsapódni. Minél gyorsabban hűl a levegő és minél magasabb a relatív páratartalma, a folyamat annál gyorsabban megy végbe.

Ha a levegő hőmérséklete emelkedik, akkor több vízpárát képes felvenni, ezért lehet jól szárítani magasabb hőmérsékletű, ám alacsony relatív páratartalmú levegő befúvásával.

Magasabb hőmérsékleten a vízgőz parciális nyomása növekszik, ezért több víz képes elpárologni. Ez a víz egyik speciális tulajdonsága, melyhez a levegő jelenlétének nincs is köze.

Ha a hőmérséklet eléri a harmatpontot, akkor a harmat olyan zárt rendszerekben is lecsapódik, ahol nincs jelen sem levegő, sem más egyéb gáz.

Hogyan lehet kiszámolni a harmatpontot?

A harmatpont értéke annál magasabb, minél magasabb a levegő relatív páratartalma. Ez fordítva is igaz , minél kisebb a levegő relatív páratartalma, annál alacsonyabb a harmatpont.

A harmatpont számítási képlet elemei: Tp (°C), amely meghatározza a relatív páratartalom függését Rh (%) és T hőmérséklet (°C).

harmatpont számítás képlet

A fenti képlet szerint azt számolhatjuk ki, hogy ha például a szobahőmérséklet 25 C°, és a levegő relatív páratartalma 65%, akkor a harmatpont 17,5C°. Ha a helyiség levegője ennyire hűl le, akkor kondenzáció keletkezik a felületeken. Ne feledjük: minél alacsonyabb a páratartalom a szobában, annál nagyobb a különbség a harmatpont és a szobahőmérséklet között. De egyszerűbb, ha táblázatos formában nézzük meg a harmatpont értékeket:

Relatív páratartalom %rHHőmérséklet °CHarmatpont °Chp
502211,1
40227,8
30223,7
2022-1,7
1022-9,8
522-17,4
122-33,4
0,522-39,7
0,222-47,6
0,0522-58,5
0,0122-69,9
0,00522-74,4

Milyen rendszerek működésében fontos a harmatpont?

A harmatpont ismerete (az építészeti szempontokon túl) fontos minden sűrített levegővel működő, vagyis pneumatikus rendszer, gép, vagy alkatrész működése szempontjából. A nyomás alatt tartott levegőt szárítani kell, hogy megakadályozzuk a párásodást.

Korszerű levegőszárító berendezések nélkül a sűrített levegővel működő rendszerek (festékszórók, takarítógépek, stb.) élettartama csökken, hatékonysága romolhat, illetve az általuk létrehozott végtermék minősége sem lesz egyenletesen megfelelő.

A sűrített levegő, mint összenyomható közeg, lehetővé teszi az energia tárolását és igény szerinti felhasználását. Ahol pneumatikus rendszerek működnek, ott a munkalevegő páratartalmát, a környezet hőmérsékletét folyamatosan mérni kell és ha szükséges, akkor megtenni azokat az intézkedéseket, amellyel a rendszer zavartalan működése fenntartható. Erre külön léteznek harmatpontmérő berendezések.

Mi történik a harmatponttal egy nyomás alatti rendszerben?

A harmatpont nyomás alatti levegős rendszerekben drámaian másképp működik, mint mondjuk szabad levegőn. Itt nem a meteorológia makroszintű szabályai működnek, hanem a nyomás alatt tartott levegő fizikai törvényei.

Minél magasabb a nyomás, annál magasabb a harmatpont is. Minél magasabb nyomáson van tehát a levegő, annál könnyebben kondenzálódik annak nedvességtartalma.

Egységnyi levegő víztartalma ugyanannyi marad, hiába sűrítjük össze a harmadára mondjuk. Ezt azt jelenti, hogy egységnyi térfogatú levegőben relatíve háromszoros lesz a relatív páratartalom. Ez pedig nagyon könnyen vezet kicsapódáshoz olyan egyébként átlagos hőmérsékleten is, ahol a kondenzálódás még nyomás nélkül nem fordulna elő.

Miért fontos mindez? – mert a sűrített levegővel működő rendszerekben a harmatpontot követő páralecsapódás a fent említett súlyos gondokhoz, károsodáshoz vezet,

Milyen károkat okozhat a harmatpont alatti hőmérséklet sűrített levegő rendszerekben?

A páralecsapódás okozhat

  • idő előtti korróziót
  • károsíthatja a célgépeket
  • ronthatja a célgéppel gyártott termék minőségét
  • megnövelheti az üzemi költségeket
  • fokozott energiafelhasználással járhat

A sűrített levegővel működő rendszereknek sok kritikus pontja van, ezek közül az egyik legfontosabb a zártság és szivárgásmentes tömítés és az ideális üzemi hőmérséklet megtartása a harmatpont felett.

Hogyan csökkenthető a sűrített levegő rendszerek harmatpontja?

Szárazabbá, alacsonyabb nedvesség tartalmúvá kell tenni az üzemi levegőt, hogy csökkenthessük a kondenzációs víz mennyiségét.  Így egy ilyen rendszer fontos eleme kell, hogy legyen a préslevegő relatív páratartalmának / harmatpontjának folyamatos mérését szolgáló műszer, mely felügyeli a levegőszárító berendezés által szárított sűrített levegőt.

A sűrített levegős rendszerhez csatlakoztatott szárítóberendezések teljesítményét a gazdaságos üzemszintnek megfelelően kell méretezni. Négy tényezőt kell figyelembe venni, ha meg akarjuk előzni a nedvesség és jegesedés okozta károkat.

  • a környezet hőmérséklete
  • a sűrített levegő hőmérséklete
  • a sűrített levegő nyomása
  • elvárt nyomás alatti harmatponti hőmérséklet

Összefoglalva a dolog teljesen törvényszerű: ha alacsonyabb relatív páratartalmú, tehát szárazabb levegő van nyomás alatt, akkor a harmatpont is alacsonyabb lesz és a nedvesség nem csapódik ki.


Mit jelent a kifejezés?

A harmatpont adott nedvesség és hőmérséklet mellett az a hőmérsékleti érték, ahol a relatív páratartalom eléri a telítettségi értéket, a nyomás változása nélkül, így a benne lévő vízgőz kicsapódik. 

Miért van nagy jelentősége?

Nyomás alatt a harmatpont megemelkedik, így olyan ipari rendszerek, gépek üzemeltetésénél kifejezetten fontos erre figyelni, melyek sűrített levegővel dolgoznak.

Milyen károkat okozhat?

A nyomás alatt a levegő relatív páratartalma megemelkedik és így hamarabb kicsapódik. Ez okozhat jegesedést, korróziót, idő előtti elhasználódást, teljesítménycsökkentés, illetve nagyobb energiafelhasználást.

Avatar for Koczka Péter

Írta:
Koczka Péter
Megjelent:
2020.11.17.

Kategória: Szakcikkek

Elsődleges oldalsáv

Méréstechnikai tanácsadás

Koczka Péter
+36 30 606 1947

koczka.peter@airmonitor.hu

Kapcsolatfelvétel

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozás
Az adatkezelés célja a hírlevélre való feliratkozás.

Termékkategóriák

  • Nyomástávadó
  • Energia menedzsment
  • Kiegészítők
  • OEM érzékelő
  • Szoftver, applikáció
  • Áramlásmérő
  • Ultrahangos áramlásmérő
  • Harmatpont érzékelő
  • Levegőminőség mérő
  • Szivárgáskereső, ultrahangos szivárgásvizsgáló

Tudástár & Blog

ipari tömegáram mérő

Áramlásmérés kérdések és válaszok 1.

Szinte minden ipari folyamat a sűrített levegőt használja energiaforrásként. A sűrített levegő …

Tovább olvasom about Áramlásmérés kérdések és válaszok 1.

iso 11011 szabvány

ISO 11011 szabvány kisokos

Az ISO 11011 szabvány a sűrített levegő rendszerek energiahatékonyságának egyik kulcsa lehet. Az …

Tovább olvasom about ISO 11011 szabvány kisokos

iso 50001

ISO 50001 kisokos

Az ISO 50001 energiairányítási rendszerszabvány az előírt energiamenedzsment-rendszerek …

Tovább olvasom about ISO 50001 kisokos

Explore more

Keressen bizalommal | +36 30 606 1947 | info@airmonitor.hu

Írjon nekünk ... Hívjon most ...
sensortech-pro

Footer

Elérhetőségek

2120 Dunakeszi, Szabadka u. 24/B 1. em. 5.

+36 30 606 1947  info@airmonitor.hu

Minden jog fenntartva. Copyright © 2025 Sensortech-Pro Kft.

Tudástár & Blog

  • Áramlásmérés kérdések és válaszok 1.
  • ISO 11011 szabvány kisokos
  • ISO 50001 kisokos
  • Nitrogén kisokos
  • Hogyan egyszerűsíti a SUTO a műszerek kalibrálását?
  • Cégadatok
  • Adatvédelmi irányelvek
  • ÁSZF
  • Kapcsolat